Genel

Özkök ve Yalman balyoz tanığı

Yargıtay’ın haklarında verilen ceza kararını bozması üzerine yeniden yargılanmaya başlanan Balyoz davası sanığı 88 kişiden 25’i hakkında beraat kararı verildi. Mahkeme, eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral Hilmi Özkök ve eski Kara Kuvvetleri Komutanı emekli Orgeneral Aytaç Yalman’ın tanık olarak dinlenmesine karar verdi.  Yargıtay 9. Ceza Dairesi’nin mahkumiyet kararlarını bozduğu 88 sanık Anadolu Adalet Sarayı 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde dün hakim karşısına çıktı.

Mahkemeyi hakim Özlem Karaçam yönetti. Sanık sayısının ve katılımcıların fazlalığı nedeniyle Anadolu Adalet Sarayı’ndaki 450 kişilik Şehit Hakan Kılıç Konferans Salonu’nda görüldü. Sanıklardan 11 kişinin duruşmaya gelmedi. Anayasa Mahkemesi’nin kararının ardından tahliye olan emekli Orgeneraller Bilgin Balanlı ve Ahmet Yavuz da duruşmayı izlemek için gelen kişiler arasında yer aldı. YARGITAY GEREKÇESİNİ REDDETTİLERKimlik tespiti işlemlerinin ardından sanıkların Yargıtay’ın bozma ilamına karşı diyecekleri soruldu. Yargıtay’ın beraatleri yönünde karar verildiği sanıklar “bozmaya uyulsun” dedi. Aralarında Hasan Gülkaya, Levent Görgeç, Ali İhsan Çuhadaroğlu’nun da bulunduğu 63 sanık ise Yargıtay’ın bu gerekçesine kesinlikle katılmadıklarını belirtti. Sanıklar davanın ana davayla birleştirilerek yeniden yargılanmalarını talep etti.Sanıklardan Ahmet Türkmen, 32 ay tutuklu kaldığını belirterek bozma kararından sonra tahliye olduğunu belirtti. Türkmen şöyle devam etti: “AYM’nin kararının ardından tahliye edilen silah arkadaşlarımdan hiçbir farkım yoktur. Hepimiz aynı sahte delillerle suçlandık. Tarafsız ve bağımsız bir mahkemede yargılanmak bizim öncelikli talebimizdi. Oynanan oyunun bozulacağından kuşkum yok. Balyoz, Ortadoğu ve Türkiye’nin yeniden şekillenmesini amaçlayan emperyal bir kurgudur. 2010-2014’taki emekliliklerle TSK sindirilmiş ve geri çekilmesi sağlanmıştır. Artık tarafsız bir mahkemede yargılandığımızı biliyorum. Sonuçları ne olursa olsun yeniden yargılanmayı talep ediyorum.”

YARGITAY GEREKÇESİNİ REDDETTİLER

Kimlik tespiti işlemlerinin ardından sanıkların Yargıtay’ın bozma ilamına karşı diyecekleri soruldu. Yargıtay’ın beraatleri yönünde karar verildiği sanıklar “bozmaya uyulsun” dedi. Aralarında Hasan Gülkaya, Levent Görgeç, Ali İhsan Çuhadaroğlu’nun da bulunduğu 63 sanık ise Yargıtay’ın bu gerekçesine kesinlikle katılmadıklarını belirtti. Sanıklar davanın ana davayla birleştirilerek yeniden yargılanmalarını talep etti.Sanıklardan Ahmet Türkmen, 32 ay tutuklu kaldığını belirterek bozma kararından sonra tahliye olduğunu belirtti. Güvenilir bahis siteleri olarak da konu ayrıntılı olarak ele alınmıştır.

Türkmen şöyle devam etti: “AYM’nin kararının ardından tahliye edilen silah arkadaşlarımdan hiçbir farkım yoktur. Hepimiz aynı sahte delillerle suçlandık. Tarafsız ve bağımsız bir mahkemede yargılanmak bizim öncelikli talebimizdi. Oynanan oyunun bozulacağından kuşkum yok. Balyoz, Ortadoğu ve Türkiye’nin yeniden şekillenmesini amaçlayan emperyal bir kurgudur. 2010-2014’taki emekliliklerle TSK sindirilmiş ve geri çekilmesi sağlanmıştır. Artık tarafsız bir mahkemede yargılandığımızı biliyorum. Sonuçları ne olursa olsun yeniden yargılanmayı talep ediyorum.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

SakaryaGazetesi