Barzani`den referandum sinyali 

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesut Barzani, Irak`taki kriz durumunun devam etmesi halinde, yeni bir karar için referanduma gideceklerini bildirdi.

BİLGİ ALDI
Barzani, İtalya Dışişleri Bakanı Federica Mogherini ile telefonda Irak`taki son gelişmeleri görüştü. IKBY Başkanlığının resmi sitesinde yayımlanan açıklamaya göre Mogherini, AB ülkeleri dışişleri bakanları toplantısından önce Barzani`yi aradı. Irak`taki gelişmelerden dolayı endişelerini dile getiren Mogherini, ülkede ortaya çıkan kriz halinin en kısa sürede sona ermesini diledi. Ayrıca, Bağdat`ta parlamentonun toplanacağı tarih ve yeni hükümetin kurulması gibi konularda Barzani`den bilgi aldı. 
İKİ DURUM
Barzani ise Irak`taki son durumla ilgili genel bir değerlendirme yaptı. Irak`ta, artık Musul olayları öncesi ve sonrası şeklinde iki durum olduğunu ifade eden Barzani, ülkede şartların çok değiştiğini belirterek, şunları kaydetti: "Irak ve Kürdistan bölgesi arasında daha önce ortak askeri güç vardı. Ancak şimdi Irak ordusunun mevcudiyeti yoktur. Kürdistan bölgesi ile Irak arasında bin kilometreden fazla sınır oluştu. Bu bölgelerin önemli bir kısmı terörist grupların kontrolündedir. Bu durum, bütün Iraklılar için ciddi bir tehdittir."
ÜLKE YARARINA
Kürdistan bölgesinin, Irak siyasi sürecinin bir parçası olarak her zaman ülke yararına çalıştığına değinen Barzani, Bağdat`taki yöneticilerin, kötü muamelesi ve mezhep anlaşmazlığı nedeniyle siyasi sürecin bugünkü noktaya geldiğini vurguladı. 
24.Haziran.2014
JSN Epic is designed by JoomlaShine.com